Відсутність батарей - не привід не сплачувати за опалення!Самовільне відключення від системи централізованого опалення не є підставою для звільнення від сплати за послуги теплопостачання.

Відповідне положення розміщено у  постанові КГС ВС від 19 серпня 2019 року № 226/1437/16-ц

В серпні 2016р. комунальне підприємство звернулось до суду з позовом, у якому просило стягнути з відповідача на користь позивача, з урахуванням субсидії, 4 032, 78 грн. заборгованості за теплову енергію за період з 1 жовтня 2014р. по 1 травня 2016р., 3% річних у сумі 62,47 грн. та інфляційні збитки у сумі 419,35 грн.

Квартира відповідача знаходиться у багатоквартирному будинку з централізованою системою опалення, тому він є споживачем житлово – комунальних послуг. Між комунальним підприємством та відповідачем склались фактичні договірні відносини з приводу надання теплової енергії на підставі відкритого особового рахунку. Відповідач звернувся до суду із зустрічним позовом про визнання договору розірваним, зазначивши, що у червні – липні 2008р. в присутності власника житла та інспектора по житлу слюсарі виконали зняття всіх батарей та поставили перемички. Так як з червня 2008 року йому не надаються послуги з теплозабезпечення у зв’язку з відсутністю у його квартирі опалювальних приладів, він вважає, що договір було призупинено через призупинення надання послуг з теплозабезпечення, тому просив його позов задовольнити.

Місцевий суд позовні заяви комунального підприємства задовольнив. У задоволенні зустрічного позову відмовив. Апеляційний суд залишив рішення без змін. В касаційній скарзі боржник просить відмінити рішення місцевого суду та апеляційного суду і прийняти нове рішення, не передаючи справу на новий розгляд. Касаційна скарга була мотивована тим, що радіатори із його помешкання були знятими представниками комунального підприємства.

Вищий суд залишив скаргу без розгляду, враховуючи наступне.

Наказом Міністерства з питань житлово – комунального господарства № 169 були внесені зміни, які унеможливлюють відключення окремих помешкань у багатоквартирному будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, такі відключення дозволено лише будинку в цілому. Матеріали справи не містять відповідну проектну документацію, яка підтверджує факт відключення квартири відповідача від мереж централізованого теплопостачання і доказів ненадання йому послуг по теплопостачання. Разом з тим, суди встановили, що з 2008 року в квартирі відповідача відсутні батареї, однак, це не є доказом відключення його квартири від мереж централізованого опалення і ненадання йому послуг теплопостачання. Суди не встановили і матеріали справи не містять доказів звернення особи до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про відключення його квартири від мереж теплопостачання. У відповідності до Закону «Про теплопостачання» місцева теплова мережа – це сукупність енергетичних установок, обладнання та трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.

Відповідно до Правил № 630  точками розподілу у багатоквартирному будинку, у яких відбувається передача послуги централізованого опалення від виконавця до споживача є відгалуження від стояків у межах квартири.

Підведення централізованого опалення до стояків у межах квартири свідчить про надання послуг. Таким чином, позивач виконав свої обовязки по наданню послуг з централізованого теплопостачання, а відповідач не залежно від споживання цієї послуги або відмови її споживання зобовязаний сплатити за надані послуги. У випадку наміру споживача не отримувати відповідні послуги, він не позбавлений права у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від централізованого опалення. Самовільне відключення від вказаних мереж не є підставою для звільнення від сплати за послуги.

Вищевказане погоджено з правовими висновками Верховного Суду України, постанови від 11 листопада 2015р. по справам № 6-1192цс15 та № 6-1706цс15.

 За матеріалами Ліга Закон: https://jurliga.ligazakon.net/news/189112_otsutstvie-batarey---ne-povod-ne-platit-za-otoplenie