АВТОНОМНЕ ОПАЛЕННЯ. Бути чи не бути?


      Днями пильні херсонці зафіксували першу кульбабу. Ця подія, по – весняному, нагадує про завершення холодів та, відповідно, опалювального сезону. Наявність теплих батарей якийсь час не турбуватиме мешканців міста, а теплопостачальні підприємства та споживачі розпочнуть міжсезонні ремонтні роботи. Актуальною темою знову стане питання: встановити автономне опалення чи залишитись споживачем централізованого.

Сьогодні ми спробуємо розглянути доцільність установки автономного джерела опалення з боку споживача та підприємства – постачальника теплової енергії.

На сьогоднішній день існує ряд причин, які дозволяють не поспішати приймати рішення про встановлення автономного джерела опалення. По – перше, переобладнання системи опалення потребує витрат часу та грошей, це обумовлено високою вартістю відповідного обладнання та його установки, проекту та ін. До того ж треба бути готовим до регулярних візитів у місцеві виконкоми, енерго- і газові компанії для оформлення документів та отримання погоджень.

По – друге, існують об’єктивні труднощі. Якщо, наприклад, обладнати індивідуальним теплом всі квартири багатоповерхівки, то газові або електричні мережі, не розраховані на таке навантаження, можуть не впоратись зі збільшенням обсягів енергоносіїв, необхідних для автономного опалення.

По – третє, необхідно врахувати і питання екології: шкідливі викиди підійматимуться поверхами вище. Часто сусіди «автономщиків» разом з порцією димових газів отримують ще й погане самопочуття.

Також не треба забувати, що газовий котел – потенційне джерело небезпеки як від вибухонебезпечності самої системи, так і від небезпеки отруєння продуктами згоряння, особливо, якщо вентиляція у будинку не переобладнана під нове джерело опалення. Напевно, тому у Європі зберігають централізоване опалення, а установка індивідуального заохочується на основі відновлювальних джерел енергії, наприклад, сонячних батарей.

Для Херсонської ТЕЦ – перехід абонентів на автономне опалення теж не вигідний – це призводить до втрати абонентів, а підприємство було спроектоване під відповідне навантаження.

Як зазначає головний інженер Товариства Михайло Лазірко «Херсонська ТЕЦ потребує проведення модернізації, технічного переоснащення та реконструкції існуючого обладнання та впровадження енергоефективного устаткування. Але для того, щоб підприємство подолало збитковість та мало можливість проводити такі заходи реконструкції, - абоненти мають розрахуватися з боргами. Більше 150 млн.грн. заборгувало населення за спожиту теплову енергію. Законодавство у цьому питанні на стороні підприємства. За рішенням суду з боржниками працюють державні виконавці, що суттєво пришвидшує погашення заборгованості. Ми дуже вдячні дисциплінованим абонентам, які сумлінно сплачують за спожиту теплову енергію – вони наша надія на «оздоровлення» підприємства. Наразі Товариство прикладає всі зусилля, аби зберегти централізоване опалення від розбалансування та руйнації, адже універсального джерела, здатного повністю його замінити поки немає».